امور حقوقی

دفتر حقوقی عرشی

دعاوی کیفری


در دنیای پر تلاطم امروزی مناسبترین ابزاری که می تواند جوامع انسانی را از اختلافات جمعی و شخصی مصون بدارد. آشنایی افراد با حقوق متقابل یکدیگر و قانون است. ناآشنایی مردم با قوانین کشور و رویه های مختلف قضایی از یک سو منجر به طرح دعاوی و شکایت های واهی و بی اساس می شود و از سوی دیگر انباشته شدن پرونده های دادگستری و نارضایتی مردم از دستگاه قضایی را در پی دارد.

 

تفاوت دعوی کیفری و حقوقی:

 

عموم مردم تفاوت بین دعاوی کیفری و حقوقی را متوجه نمی شوند. وقتی که حقی مورد انکار یا تجاوز قرار گیرد مدعی حق برای احقاق حق تضییع شده ی خود می تواند از طریق مراجع ذی صلاح اقدام نماید ولی ابتدا باید بداند موضوعی که قصد پیگیری آن را در مراجع قضایی دارد چه عنوان حقوقی دارد و به کدامین روش می توان برای احقاق حق خود اقدام نمود.

دعوای حقوقی دعوایی است که مرتبط با تضییع حق افراد و جبران خسارت ناشی از نقض این حقوق است و این حقوق به دو دسته حقوق اموال و حقوق اشخاص تقسیم می شوند.

دعوای کیفری دعوایی است که بابت وقوع یک جرم مطرح می شود و شکایت کننده درخواست مجازات مجرم را از مراجع قانونی دارد.

عمل مجرمانه عملی است که طبق قانون جرم انگاری شده و در قانون برای آن مجازات تعیین شده باشد.

آئین دادرسی در امور کیفری و حقوقی با یکدیگر متفاوت می باشند.

مهمترین تفاوت بین دعاوی کیفری و حقوقی در قسمت نحوه طرح دعوی و هزینه مربوط به آن می باشد.در دعاوی حقوقی هزینه بر حسب خواسته و نوع آن متفاوت می باشد،در صورتیکه در دعاوی کیفری هزینه دادرسی یکسان و مساوی می باشد. در دعاوی کیفری به طرفین دعوی شاکی و مشتکی عنه و در دعاوی حقوقی به طرفین دعوی خواهان خوانده اطلاق می گردد

مرجع صالح برای رسیدگی به دعوای کیفری و طرح شکایت، دادسرا می باشد ولی ممکن است شروع شکایت از طریق مراجع دیگر و ضابطان دادگستری (مثل کلانتری) انجام گیرد که پس از تحقیقات مقدماتی به مقامات و مراجع قضایی ارجاع می گردد.

در واقع در دعاوی کیفری پرونده پس از مراحل تحقیقات مقدماتی و رسیدگی در دادسرا به دادگاه کیفری فرستاده می شود تا حکم قانونی صادر گردد ، در صورتیکه در دعاوی حقوقی مراجع قضایی حقوقی صلاحیت رسیدگی به موضوع دعوی را دارند و نهاد دادسرا در دعاوی حقوقی وجود ندارد.

keifari

مشاوره تخصصی

امروزه با توجه به پیشرفت جامعه افراد جامعه در تعاملات خود ممکن است نیاز به مشاوره تخصصی وکیل را احساس کنند البته گذشته از این نیاز جهت جلوگیری از تضییع حقوق افراد در آینده این امر به نظر نگارنده امری الزامی می باشد و با توجه به این امر در بسیاری از کشورهای جهان کلیه امور حقوقی شهروندان از ابتدا توسط وکلا انجام می شود چرا که لزوم استفاده از تجربیات فردی حقوقدان در امور اجتماعی و اقتصادی در آن جوامع کاملاً مشخص و نهادینه شده است.

مطالب مرتبط


شکایت از فروشگاه اینترنتی

امروزه باتوجه به تغییر سبک زندگی شهری و سهولت در خرید و فروش غیر حضوری تعداد فروشگاه های اینترنتی [...]

Read More
(۰۲۱) ۸۸۳۲۵۱۴۶