امور حقوقی

دفتر حقوقی عرشی

دعاوی بازرگانی و قراردادها


 خدمات مذاکره و تنظیم قراردادهای داخلی و بین المللی

قرارداد، قانون حاکم بر روابط طرفین است. یک قرارداد خوب قراردادی است که تمام احتمالات آتی در روابط طرفین را پیش بینی و راه حل برای آنها ارائه نماید. برای تنظیم قراردادها علاوه بر دانش حقوقی، داشتن اطلاعات کافی از صنعت یا تجارت موضوع قرارداد و شرایط حاکم بر وضعیت طرفین قرارداد ضروری است.
با توجه به موضوع قرارداد وکلای متخصص در گروه حقوقی عرشی و همکاران با همراهی کارشناسان متخصص و همکاری دپارتمان های تخصصی این دفتر، آمادگی دارند که نسبت به تهیه قراردادها یا پاسخگویی به دعاوی مربوط به قراردادها یا طرح دعوی علیه طرفین قرارداد اقدام نمایند. موضوعات زیر از جمله خدماتی هستند که در گروه حقوقی عرشی و همکاران به صورت تخصصی ارائه می شوند:

 • قراردادهای خرید و فروش آپارتمان، زمین و خانه
 • قراردادهای مشارکت در ساخت پروژه های ساختمانی
 • قراردادهای اجاره املاک تجاری، مسکونی و اداری
 • قراردادهای بهره برداری و مدیریت مال های بزرگ تجاری
 • قراردادهای پیمان مدیریت و نظارت بر اجرای ساخت
 • قراردادهای خرید و فروش سهام شرکتهای خارج از بورس
 • قراردادهای فرانچایز و استفاده از علائم تجاری
 • قراردادهای انتقال تکنولوژی
 • قراردادهای واگذاری حق اختراع، تألیف و حقوق هنری و ادبی
 • قرارداد ارفاقی بین شرکت و طلبکاران
 • قراردادهای تأمین مالی پروژه ها
 • انواع قراردادهای بیمه
 • قراردادهای حمل و نقل بین المللی
 • قراردادهای بازرگانی بین المللی
 • قراردادهای سرمایه گذاری خارجی

خدمات حقوق مالکیت فکری، ادبی و هنری

اگر مخترع، نویسنده یا هنرمند هستید و می‌خواهید حقوق قانونی مربوط به آثار خود را حفظ کنید و از حمایت قانونی برخوردار شوید، متخصیین ما آماده ارائه خدمات زیر هستند:

ثبت آثار ادبی هنری و اقامه دعوای ابطال گواهينامه ثبت اثر

بی ترديد يكی از مهمترين اقدامات مهم هر پديدآورنده ای برای بهره برداری از اثرش، انتقال حقوق مادی مترتب بر اثر به ديگران است که عموتاً در قالب انعقاد قرارداد محقق می شود. قراردادهای انتقال حقوق مانند هر قرارداد با موضوع خاص، دارای احكامی است كه در اغلب مواقع نه تنها پديدآورنده بلكه طرف قراردادی او نيز از آنها بی اطلاعند. بسیاری از دعاوی این حوزه ناشی از قراردادهای مبهم و غیرشفافی است که تنظیم میشود. با توجه به اينكه انتقال حقوق مادی از طریق قراردادها، مهم ترين راه كسب درآمد از خلق آثار است و هر قرارداد نیز احکام و آثار خاص خود را دارد که اشراف به آنها نیازمند تخصص و تجربه است،

وكلای گروه حقوقی عرشی و همکاران با داشتن سابقه كاری در زمينه مسائل مختلف كپی رايت همراه شما در تمامی مراحل انعقاد يك قرارداد با موضوع بهره برداری از حقوق مادی اثر خواهند بود.

حمایت از آثار حوزه فناوری اطلاعات

حمایت مالکیت فکری در حوزه نرم افزار از پیچیده ترین و دشوارترین موضوعات است. عدم وجود زیرساختهای لازم و عدم آشنائی پدیدآورندگان نرم افزارها و مشتریان آنها به حقوق خود، چالشهای بسیار زیادی را ایجاد نموده است.

در حقوق حمایت از پدیدآورندگان نرم افزار، دو نظام حمایتی کپی رایت و اختراع وجود دارد که حقوق ایران نیز این دو نظام را بصورت تلفیقی پذیرفته است. اسرار تجاری، حق مالکیت، نام و عنوان تجاری، علامت تجاری وبرند، قراردادها چه در حوزه نرم افزارهای متن باز و چه نرم افزارهای اختصاصی، موضوعاتی هستند که از منظر حقوقی می توانند چالشهای زیادی ایجاد کرده و منشاء اختلافات یا طرح دعاوی در این زمینه شوند. قانون حمایت از حقوق پدیدآورندگان نرم افزارهای رایانه ای مصوب ۱۳۷۹، چارچوبی کلی برای حمایت از نرم افزار در ایران ایجاد کرده است .

در مورد نرم افزارها از مرحله انعقاد قرارداد چه برای خرید نرم افزار و چه برای تولید ان یا مشارکت با سایرین برای تولید نرم افزار و ارائه خدمات مربوط به آن، چه در مراحل بعدی برای ارائه خدمات پشتیبانی و همچنین چگونوگی طرح و تعقیب دعاوب مربوط به نقض کپی رایت، شما همواره نیاز داید که از خدمات مشاوره حقوقی استفاده کنید. گروه حقوقی عرشی و همکاران با بهره گیری از وکلاء و مشاورین نخبه این حوزه، به مشتریان داخلی و بین المللی سرویسهای حقوقی مرتبط ارائه می نماید.

تجارت الکترونیک

استفاده از وسایل الکترونیکی و تکنولوژیک در تجارت، موضوع تازه ای نیست. زمانی طولانی است که از تلفن در مذاکرات و توافقهای تجاری استفاده می شود و مدتی نیز از کاربرد دورنگار و نمابر در این زمینه می گذرد، ولی اصطلاح «تجارت الکترونیک » از زمانی معمول شده است که سامانه های رایانه ای بر بستر اینترنت در مبادلات وارد شدند و مبادله الکترونیکی داده ها رایج گردید.

تنظیم قراردادهای تجاری در این حوزه، مسائل مربوط به پرداختهای الکترونیک، تنظیم روابط طرفین و آثار حقوقی و چالشهای حقوقی مترتب بر آنها و نهایتاً بررسی و پیگیری و حل و فصل دعاوی و اختلافاتی که از این روابط ناشی می شود، چه در عرصه داخلی و چه در زمینه بین المللی، موضوعات بسیار مهمی هستند که همواره نیاز به مشاوران حقوقی در هر یک از این مراحل را توجیه می کند .

حمایت از داده (Data Protection)

به منظور محافظت از حریم داده های شخصی و حمایت از حیثیت و کرامت هر فرد، هر کس می تواند به داده های شخصی خود دسترسی داشته باشد و بر هر نوع پردازش این داده ها مطابق مقررات قانونی نظارت نماید. ایجاد، پردازش و استفاده از داده های شخصی باید مبتنی بر رضایت صریح یا ضمنی اشخاص موضوع آن باشد مگر به حکم قانون. حد و مرز حریم خصوصی و چارچوب قانونی حمایت از داده، همواره مسایل مهمی را مطرح میکند و نظام حقوقی برای حمایت از داده ها و اسرار تجاری و. حرفه ای، از پیچیدگی های زیادی برخوردار است .

نام‌های دامنه(Domain Names)

نام‌های دامنه در واقع معرف هویت کاربران در فضای مجازی است. ثبت نام‌های دامنه اصولاً به صورت برخط و بدون نیاز به ارائه مدرک انجام می‌شود. ایجاد سایت و ثبت نام‌های دامنه برای آن با انگیزه‌های مختلفی صورت می‌گیرد: ارائه اخبار، بیان عقاید، تبلیغات، فروش کالا و عرضه خدمات و نظایر آن. اما گاهی ثبت یک دامنه با هدف ایجاد مانع برای ذیحق در ثبت نام متناظر با نام ثبتی خود در فضای مجازی صورت می‌گیرد. با این توضیح که ثبت کننده نام دامنه با آگاهی از مشهور بودن یک برند یا نام تجاری یا حتی نام یک شخص معروف، در ثبت نام دامنه متناظر با آن پیش دستی کرده و هنگامی که دارنده آن برند یا نام تجاری می‌خواهد نام خود در فضای مجازی را به ثبت برساند، متوجه ثبت قبلی نام خود به شکل نام دامنه می‌گردد. شخصی که به این طریق نام دامنه‌ ای را ثبت کرده، اصولاً قصد استفاده واقعی از آن نام را ندارد، بلکه منتظر همین فرصت است تا زمانی که مالک برند در صدد ثبت دامنه برآید، از استیصال وی در این حالت نهایت استفاده را برده و آن دامنه را با قیمتی گزاف به صاحب واقعی آن منتقل نماید. در نتیجه تعارض بین مالک علامت تجاری (یا هر نام ثبتی یا مشهور دیگر) و مالک دامنه به وجود می‌آید. برای حل این تعارض، سازمان متولی نام‌های دامنه (ICANN) رویه‌هایی را در نظر گرفته که امروزه در سطح جهانی از آن استفاده می‌شود. استفاده از این رویه حل تعارض به دلیل سرعت در رسیدگی بسیار مقبول شده و نظیر این نوع رسیدگی برای سایر دعاوی مرتبط با اینترنت پیشنهاد می‌گردد. هرچند، رسیدگی قضایی نیز در کنار این رویه وجود دارد و خواهان می‌تواند مستقیما از طریق مراجع قضایی اقدام نماید.

با اهمیت یافتن بیش از پیش فعالیتهای اینترنتی در ایران (به ویژه فعالیتهای اقتصادی)، تعداد دعاوی مرتبط با نام دامنه نیز افزایش یافته و دادگاه‌ها و مراجع قضایی با این نوع دعاوی آشنا شده و ناگزیر از صدور رأی هستند. همچنین دعاوی متعددی از سوی مالکان خارجی برندها علیه طرف ایرانی اقامه می‌گردد که موضوع آنها، ابطال یا بازپس گیری نام دامنه‌ یکسان یا مشابه با علامت تجاری آن‌هاست.

گروه حقوقی عرشی و همکاران آمادگی دارد با استفاده از وكلای آشنا به مقررات مربوط به ثبت نام و علامت تجاری همچنين قوانين مرتبط با نامهای دامنه مشاور شما جهت ثبت نام دامنه باشند.

همچنین درصورتی كه مالك علامت تجاری هستيد و ازثبت آن توسط اشخاص ثالث مطلع شده اید می توانید با همفكری و همكاری وكلاي این دفتر با اقامه دعوا در مراجع قضايی نسبت به ابطال آن مبادرت نماييد

علامت تجاری، اختراعات و طرحهای صنعتی

امروزه یکی از مهمترین دارایی های هر شخص دارایی های فکری وی می باشد که نیازمند حمایت قانونی و مطمین هستند و در صورت حفاظت می توانند منشاء درآمدهای کلان برای دارندگان آنها باشد. از جمله مهمترین دارایی های فکری، علایم تجاری، اختراعات و طرحهای صنعتی می باشند.

tejari

مشاوره تخصصی

امروزه با توجه به پیشرفت جامعه افراد جامعه در تعاملات خود ممکن است نیاز به مشاوره تخصصی وکیل را احساس کنند البته گذشته از این نیاز جهت جلوگیری از تضییع حقوق افراد در آینده این امر به نظر نگارنده امری الزامی می باشد و با توجه به این امر در بسیاری از کشورهای جهان کلیه امور حقوقی شهروندان از ابتدا توسط وکلا انجام می شود چرا که لزوم استفاده از تجربیات فردی حقوقدان در امور اجتماعی و اقتصادی در آن جوامع کاملاً مشخص و نهادینه شده است.

مطالب مرتبط


آشنایی با خیار غبن در قراردادها

آشنایی با خیار غبن در قراردادها

در این مقاله تلاش کرده ایم مهم ترین نکات جهت آشنایی با خیار غبن در قراردادها را برای شما [...]

Read More
نکات مبایعه نامه و قولنامه

نکاتی در خصوص معاملات قولنامه و مبایعه نامه

در ایین مقاله تلاش کرده ایم مهم ترین نکات قولنامه و مبایعه نامه را برای شما شرح دهیم تا [...]

Read More
ثبت شرکت سهامی خاص

نحوه ثبت شرکت سهامی خاص

نحوه ثبت شرکت سهامی خاص و مقررات و ضوابط مربوط به آن مقوله مهمی تلقی می‌شود که مزایای بسیاری را [...]

Read More
(۰۲۱) ۸۸۳۲۵۱۴۶