امور حقوقی

دفتر حقوقی عرشی

خانواده


طلاق توافقي
طلاق انواع مختلفی دارد که یکی از رایج ترین و پر مراجعه ترین آنها طلاق توافقی است که به سبب پروسه کوتاه و عدم نیاز مراجعه مکرر زوجین به دادگاه با استقبال زوجين مواجه شده است.
.باید توجه داشت برخلاف دیگر طلاق‌ها که به درخواست یکی از زوجین مطرح می‌شود و با رفت و آمدهای بسیار به واحدهای قضایی خانواده و بی احترامی هایی که در این حین ممكن است صورت بگیرد،
با نگاهی واقع بینانه زوجین می توانند برای حفظ احترام و شخصیتشان، در نهایت با توافقی که در ابعاد مختلف زندگي توسط آنها صورت می پذیرد طلاق توافقی را برگزینند.

در ابتدا در خصوص تعریف طلاق توافقی بیان می داریم زمانی که زوج و زوجه به تفاهم می رسند که ادامه زندگی مشترک برایشان مقدور نیست در موارد مختلف مربوط به زندگی از جمله نفقه مهریه حضانت فرزندان جهیزیه اجرت المثل و… در خصوص چگونگی و نحوه انجام آن توافقاتي را انجام بايد بدهند كه نتيجه توسط خود آنها یا وکیل دادگستری عینا در رای دادگاه ذکر خواهد شد چنانچه در خصوص یکی از موارد به تفاهم نرسند طلاق توافقی شکل نخواهد گرفت.

توافقنامه طلاق چیست?
در اکثر موارد زوجین خواسته‌ها و توافقات خود را مکتوب می نمایند و شیوه توافق نسبت به موارد پیش گفته معلوم و مشخص می گردد لازم به ذکر است که زوجین الزام به مکتوب نمودن توافقنامه در خارج از دادگاه ندارند و می‌توانند خواسته‌ها و توافقات خود را از طریق حضور خود یا توسط وکیل شان به دادگاه اعلام نمایند ورای بر مبنای تفاهمات آنها صادر می شود.

وکیل در طلاق توافقی:
در صورتی که زوجین تمایلی به رویارویی در مراحل مختلف طلاق را نداشته باشند بهترین راه استفاده از وکیل دادگستری است در موارد مختلف حضور وکیل با مهارت علمی و فنی بالا همچنین آگاهی در زمینه‌های مختلف رسیدگی باعث تسریع در روند امور و نیز عدم اطاله دادرسی می شود
حتی در صورت تمایل خود شخص وجود شخص وکیل به علت آشنایی با روند کار باعث بهتر پیش رفتن پرونده می گردد.

مدارک لازم برای طلاق توافقی:
1_ اصل سند نکاحیه عقدنامه و در صورت عدم دسترسی به آن داشتن رونوشت آن از دفترخانه ازدواج: چنانچه اصل عقدنامه موجود نباشد یکی از زوجین می تواند با مراجعه به دفترخانه اي که توسط سردفتر ازدواج عقد را ثبت کرده‌اند رونوشت عقدنامه را اخذ نماید شماره دفترخانه ازدواج درصفحه دوم شناسنامه زوجین موجود می باشد
2_ شناسنامه های زوج و زوجه
3_ کارت ملی و شماره ملی
4_ اگرطلاق توافقی از طریق وکالتنامه انجام می گیرد اصل وکالتنامه طلاق باید ارائه گردد.

مراحل انجام طلاق توافقی:
در قانون حمایت خانواده ایجاد شده است زوجین ابتدا باید با مراجعه به مراکز مشاوره بهزیستی و ثبت نام در آن مراکز سپس شرکت در جلسات به مدت ۴۵ روز کاری نامه عدم انصراف از طلاق دریافت نمایند و پس از آن اقدام به ثبت دادخواست در دفاتر خدمات الکترونیک ا صالتایا توسط وکیل دادگستری می نمایند پس بدون شرکت در جلسات امکان ثبت دادخواست وجود ندارد پس از تعیین شعبه و صدور حکم انجام تشریفات طلاق در دفاتر طلاق صورت میگیرد.

در خصوص زوجین که خارج از ایران سکونت دارند تحت شرايطي مشاوره ۴۵ روزه انجام نمی شود و روند طلاق سریعتر صورت می گیرد.

هزینه طلاق توافقی: هزینه طلاق توافقی بستگی به وضعیت زوجین از لحاظ سکونت در خارج یا در ایران و یا در شهرستان ها دارد که در این موارد با تماس با دفتر می توانید اطلاعات لازم را کسب نمایید.

مشاوره حقوقی تخصصی برای طلاق توافقی:
وکلای خبره و متخصص در گروه حقوقی عرشي متخصص در پرونده های طلاق توافقی فوری، طلاق از طرف زوج، طلاق به درخواست زوجه، مطالبه مهریه، توقیف اموال برای مهریه، تمکین، اثبات زوجیت ،مطالبه نفقه زوجه، مطالبه نفقه فرزندان، فسخ نکاح آماده ارائه خدمت می باشند، در صورت نیاز به اخذ مشاوره با اعطای وکالت هموطنان مقیم ايران و همچنین ایرانیان مقیم خارج از کشور از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در سایت با ما در تماس باشید.

khanevadeh

مشاوره تخصصی

امروزه با توجه به پیشرفت جامعه افراد جامعه در تعاملات خود ممکن است نیاز به مشاوره تخصصی وکیل را احساس کنند البته گذشته از این نیاز جهت جلوگیری از تضییع حقوق افراد در آینده این امر به نظر نگارنده امری الزامی می باشد و با توجه به این امر در بسیاری از کشورهای جهان کلیه امور حقوقی شهروندان از ابتدا توسط وکلا انجام می شود چرا که لزوم استفاده از تجربیات فردی حقوقدان در امور اجتماعی و اقتصادی در آن جوامع کاملاً مشخص و نهادینه شده است.

مطالب مرتبط


شروط ضمن عقد نکاح

چه شروطی را در عقدنامه می توانیم درج کنیم؟ + متن نمونه

وقتی صحبت از ازدواج به میان می‌آید، از مهم‌ترین سوالات طرفین و خانواده های ایشان این است که کدام [...]

Read More
آخرین مقررات نحوه وصول مهریه

نحوه وصول مهریه و آخرین مقررات مربوطه

آخرین مقررات نحوه وصول مهریه در این مقاله بررسی شده است. باتوجه به تصویب مقررات جدید در مورد نحوه [...]

Read More

آشنایی با قانون حمایت خانواده

آشنایی با قانون حمایت خانواده فلسفه‌ی تصویب قوانین حمایت از خانواده چیست؟ خانواده به عنوان اساسی ترین رکن از ساختار زندگی [...]

Read More
(۰۲۱) ۸۸۳۲۵۱۴۶