آرشیو پاسخ به سوالات حقوقی

دفتر حقوقی عرشی

آرشیو پاسخ به پرسش های حقوقی


با سلام و احترام و عرض خسته نباشید. برادر من میخواهد یک موتور خارجی از دوستش بخرد این دوستش از اتباع افغان هستن که سند موتور را بنام یکی از دوستان مشترکشان که ایرانی هستن بنام زده حال مشکل اینجاست که دوست برادر من میخواهد موتور را به برادرم بفروشد اما صاحب سند برای کاری به ترکیه رفته و با او تماس گرفتن و گفته که برای همیشه رفتم و هرگز به ایران برنمیگردم و حاضر نیست بیاید امضا کند حتی به او گفتند از طریق سفارت و دفترخانه اقدام کند اما مخالفت میکند حال با توجه به این مشکل چطور میشود موتور را فروخت كه بعدها برای برادرم مشكل يا دردسرحقوقی و کیفری درست نشود.،ممنون از راهنماییتون باتشکرفراوان ازشما

تنها راه قانونی نقل و انتقال این موتور تنظیم سند رسمی با امضاء مالک رسمی و یا وکیل قانونی وی می باشد.بنابراین تنها در صورتی اقدام به خرید این موتور نمایید که یا مالک رسمی حاضر به تنظیم سند برای شما شود و یا اینکه از طریق سامانه وزارت امور خارجه به شما وکالت در تنظیم سند بدهد.در غیر این صورت هرگونه معامله عنوان مجرمانه انتقال مال غیر را دارد.
موفق باشید.
با سلام و خسته نباشید. من ۳ سال عقد هستم در این سه سال روزهای خوب و بدی کنار هم داشتیم من تحمل کردم تا اینکه یک شب گوشیش چک کردم دیدم با همسر قبلیش که ۵ سال ازش جدا شده در ارتباطه بعد با هم دعوا کردیم فقط سکوت میکرد و میگفت من به اون دست نزدم الان سه هفته است من خونه پدرم هستم و هیچ تماسی با من نگرفته هر بار که دعوا میکنیم به من میگه برو طلاقت بگیر خودمم دوست ندارم جدا بشم فقط میخوام بترسونمش آدمش کنم قبل از عروسی کردن چون‌ نزدیک عروسیمون بود الان چجوری میتونم برم دادگاه شکایت کنم؟

در شرایط شما پیگیری قضایی اقدام مناسبی به نظر نمی رسد . بهترین اقدام این است که برای حل مشکل به مشاوره خانواده و ازدواج مراجعه فرمایید. زیرا پیگیری قضایی نیاز به دلیل اثباتی دارد و در صورت اثبات ، مشکل جدی برای همسر شما ایجاد خواهد شد.
مادرم میخوان از پدرم به دلیل خیانت جدا بشن مهریشون سال ۶۸ که ازدواج کردن صد هزار تومن بوده .الان اموالی که به اسم پدرم هست یه خونه ۱۶۰ متری که حدود۳۰۰ میلیون قیمتشه و یه پراید و حقوق ماهیانه ۳ و نیم میلیون.
لطف کنید راهنماییم کنید اگر بخواد جدا بشه مهریش چه جوری محاسبه میشه؟

مهریه متناسب با تغییر شاخص قیمت سالانه ی زمان درخواست مهریه نسبت به سال اجرای عقد که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعیین میگردد،محاسبه و پرداخت خواهد شد.
در خصوص پرسش شما، تا آخرین شاخص اعلامی بانک مرکزی مهریه معادل مبلغ : 159،293،466ريال می باشد.
موفق باشید.
یک سوال دارم من دارم ازدواج میکنم و میخوام حق طلاقو در صورت خیانت (هر مدل خیانتی از رابطه یک یک ساعته تا صیغه) بگیرم دقیقا همین هم میخوام عاقد برامون بنویسه.
از مشاوران عزیز سایت درخواست دارم که به من بفرمایید این حق در آینده به دردم میخوره میتونم با داشتنش چیزیو ثابت کنم.؟
تو سایت خیلی خوندم که شوهراشون تو سایتای صیغه یابی و… بودن و پول هم براشون ریختن و عکس داشتن تو گوشیشون و مرد هم اینکارو انداخته تقصیر دوستش
اگه خدایی نکرده همچین چیزی ببینم میتونم ثابت کنم..؟
خیلی فکرمو درگیر کرده که این حق انگار الکیه برای من

شما می توانید به عنوان شرط ضمن عقد ، هرگونه ازدواج همسرتان اعم از دائم یا موقت را به عنوان دلیل ایجاد حق طلاق برای خودتان ذکر نمایید.بدیهی است اثبات موضوع بستگی به این دارد که دلایل شما قابلیت طرح در دادگاه داشته باشد.
ضمناً شما می توانید در وکالتنامه ای جداگانه حق طلاق خود را در صورت ازدواج مجدد (اعم از دائم یا صیغه موقت) و یا رابطه ی خارج از ازدواج از همسرتان اخذ نمائید.
در پایان به شما توصیه می شود جهت رفع نگرانی ها و اطمینان خاطرتان پیش از هرگونه اقدامی به مشاور خانواده و ازدواج مراجعه نمایید تا به شما کمک کنند در تصمیم گیری مهم ازدواج بدون تردید و نگرانی عمل کنید.
با آرزوی موفقیت برای شما.
با سلام وقت بخیر
بین گرفتن حق طلاق یا حضانت فرزند کدام ارجحیت دارد و بهتر است گرفته شود ؟
آیا برگه حق طلاق تنظیم شده توسط وکیل که به امضای همسر رسیده اعتبار دارد ؟

تشخیص ارجحیت حق یا حضانت فرزند بستگی به شرایط زندگی شما دارد و در هر حال جهت تشخیص مصلحت شما باید با مراجعه به مشاور حقوقی و ارائه اطلاعات کامل ، از ایشان مشاوره بگیرید.در خصوص برگه حق طلاق تنظیم شده توسط وکیل، لازم است بدانید چنانچه برگه مورد نظر در دادگاه تائید گردد قابل استناد خواهد بود والا خیر.
موفق باشید.
با سلام ببخشيد من چند سال هست كه در عقد هستم و مشكلات زيادی داشتم كه باعث شد چند بار پام به دادگاه و شورا كشيده بشه برای مهريه و نفقه و همسرم قبل از اون حدود هفت و هشت ماه كلا منو رها كردن و هيچ نفقه ای ندادن پرينيت بانكی هم موجود هست بار دوم كه به شورا رفتم برای نفقه صلح شد و قرار به تمكين من شد كه تمكين كردم ولی الان به مشكل خوردم و پروندم هنوز باز ميخوام به جريان بندازم ميخواستم بدونم باز نياز ميشه تمكين كنم؟چون ميخوام رأی نفقه بشه و بتونم طلاق بگيرم؟

در خصوص پرونده های سابق چنانچه در شورای حل اختلاف قبلاً صلح کرده باشید ، قابلیت طرح مجدد همان موارد وجود ندارد و پرونده مختومه شده است.
در مورد لزوم تمکین ، بهتر است بدانید برای تعلق نفقه لازم است تمکین کنید و صدور رای طلاق به جهت نفقه ندادن شوهر ، زمانی که شما تمکین نکنید امکان پذیر نخواهد بود.
موفق باشید.
با سلام و خسته نباشید یک ماشین رو به صورت قولنامه ای خریداری کردم یعنی سندش به نام صاحب قبلی هست الان خانم ایشون درخواست مهریه کردن و ماشین من توقیف شده با ارایه چه مدارکی میتونم ماشینم رو از توقیف دربیارم ممنون از پاسخ گوییتون.

شما میتوانید با استناد به قولنامه و اسناد پرداختتان به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمایید و جهت رفع توقیف ، دادخواست اعتراض ثالث اجرائی ثبت نمایید.
سلام. شوهرم 34 سالشه 6 ساله به تریاک بعد به شیره و الان چند روزه فهمیدم که 5 ماهه به شیشه اعتیاد داره بهش گفتم انکار کرد و منو متهم به دروغگویی کرد جریانو به خانوادم گفتم اونا هم گفتن یه مدت تحمل کن ازش مدرک جمع کنی بعد انکار کرد و نخواست ترک کنه یه کاری میکنیم اما اون که جلو من نمیکشه ازش فیلم بگیرم در ثانی برای طلاق مگه با آزمایش موی سر هم اعتیاد به شیشه مشخص نمیشه و اینکه تهدیدم کرده اگه طلاق بگیرم دخترمم بکشه نمیزاره با من بمونه تو رو خدا بگید چیکار کنم فعلا صبر کنم یا برای طلاق اقدام کنم ضمنا من هیچی ازش نمیخوام فقط توافقی جدا بشیم و دخترمو بهم بده کلا شخصیت خانواده دوستی داره اهل کار و زندگیم هست اما من دیگه نمیتونم با یه شیشه ای زندگی کنم ازش میترسم برخوردم باهاش خیلی سرده بزور باهاش رابطه برقرار میکنم همش آرزوی مرگشو میکنم خیلی سردرگمم ممنون میشم کمکم کنید در ضمن هنوز شیره ام میکشه

با توجه به توصیفات شما از همسرتان و همچنین از آنجا که هنوز نسبت به شخصیت خودشان منهای مشکل اعتیاد به نیکی یاد میکنید ،بهترین راه برای شما این است که تمام تلاش خود را برای رهایی همسرتان از بند اعتیاد به کار ببندید. به همین منظور به عنوان اولین اقدام لازم است به مشاور خانواده مراجعه فرمائید تا پس از بررسی کامل موضوع شما را به مراجع ترک اعتیاد ارجاع نمایند.چنانچه از طریق مراجعه به مشاور خانواده و یا روانشناس مشکلتان مرتفع نشد موضوع را از طریق مشاوره با وکلای دادگستری پیگیری نمائید.
با سلام. ۱.۵ ساله ازدواج کردم شوهرم فحاشه دست بزن داره رفیق بازه یه بار هم پزشک قانونی رفتم برگه دارم ازش اما باز برگشتم سر زندگیم الان دوباره بهم گفته برو خونه بابات تا طلاقت بدم اما فعلا هیچکاری نکرده در ضمن شوهرم هیچکدوم از شرایط عقدنامه امضا نکرده من چطوری میتونم ازش جدا بشم چه کاری باید انجام بدم تو رو خدا زودتر راهنماییم کنید آیا بنظرتون امکان درست شدن اخلاق شوهرم هست ؟

در مورد شرایط طلاق از همسرتان لازم است بدانید وضعیت شما توسط دادگاه خانواده از موارد عسر و حرج تشخیص داده شود دادگاه حکم طلاق را صادر خواهد کرد.پیشنهاد می شود جهت حل مشکلات فی ما بین شما و همسرتان پیش از هرگونه اقدام قضائی به مشاور خانواده و ازدواج مراجعه نمائید.
همسر بنده روح و روان بیماری دارد. بسیار عصبی است. علاوه بر پرخاشگری های مداوم علیه من، به پسر ۷ ساله مان نیز رحم نکرده و از سخت ترین فشارهای روحی برای پسرم فروگذار نکرده. این در حالی است که گهگاهی او را کتک نیز میزند. البته به شکلی که آثار آن باقی بماند نیست. پسر من شب ادراری دارد، ناخن می جود، افسرده شده، مانند پدرش عصبی و پرخاشگر شده. آیا روانشناس پزشکی قانونی می تواند تایید کند که در اثر رفتارهای غیر نرمال همسرم، پسرم به چنین روزی افتاده؟ و آیا میتوانم از این طریق طلاق گرفته و حضانت فرزندم را از دادگاه بگیرم؟

تشخیص ارجحیت حق یا حضانت فرزند بستگی به شرایط زندگی شما دارد و در هر حال جهت تشخیص مصلحت شما باید با مراجعه به مشاور حقوقی و ارائه اطلاعات کامل ، از ایشان مشاوره بگیرید.در خصوص برگه حق طلاق تنظیم شده توسط وکیل، لازم است بدانید چنانچه برگه مورد نظر در دادگاه تائید گردد قابل استناد خواهد بود والا خیر.
سلام ،در یک مجتمع مشکل پس زدن آب به دلیل خرابی رایز اصلی آب پیش آمده. همسایه طبقه بالا معتقده که رایزر اصلی مخارجش با هیئت مدیره است. چون کف آشپزخانه اش رو شکافته اند و دیده شده که مشکلی از منزل آنها نیست. همسایه طبقه پایین که سقف خانه اش آسیب دیده به بهانه نشان دادن آسیب ، همسایه طبقه بالا را به منزل خود میکشاند. و درب منزل را به روی او قفل میکند و اجازه خروج نمیدهد تا پول بگیرد. که با ورود 110 و صورتجلسه شدن همسایه طبقه بالا آزاد میشود. در صورت شکایت همسایه طبقه پایین چه حکمی برای همسایه ای که درب را قفل کرده صادر میشود. دونفر شاهد هم صورتجلسه رو امضا کردند.

مطابق قانون مجازات اسلامی ، هرکسی بدون حکم قانونی شخصی را حبس نماید یا در محلی نگه دارد و از خروج وی جلوگیری بعمل آورد به حبس محکوم خواهد شد و چنانچه قبل از شکایت در مرجع قضایی و شروع تعقیب فرد محبوس را آزاد کند چنانچه مدت حبس کمتر از 5روز باشد ، مرتکب به حبس از 2 تا 6 ماه محکوم خواهد شد.(مواد 583 ، 585 قانون مجازات اسلامی)
سلام‌، ما یه چند تا مشکل داریم تو خانواده. ۱- اینکه من حدود یکسالی هست پدرم فوت شده حدود یک ماه بعد هم عموی تنی پدرم فوت شد ، اما عموهای ناتنیم تموم پولارو برداشتن بین خودشون تقسیم کردن با اینکه پدر منو عموم تنی بودن اما پشیزی پول ندادن به ما پدر من سه تا زن داشته که از زن آخرش دو تا بچه ۶-۷ ساله داره، آیا از لحاظ قانونی اگه پیگیری کنیم پولی بهمون تعلق میگیره یا پیش مرگ حساب میشیم؟ اینم بگم که این پول بلافاصله بعد از مرگ عموم بین خودشون تقسیم کردن
۲- الان میخوان ارث پدرمو تقسیم کنن ، پدر من یه خونه داشتن تو قطر که عموم خونه رو فروختن و پولشو حالا میخوان بدن بهمون، وقتی زن بابام که گفتم بچه های کوچیک داره ازشون خواست که پول بچه ها رو بریزن تو حساب خودشون همه عموهام گفتن نه ماها عمو هستیم و قیم پول پیش ما میمونه تا ۱۸ سالگیشون!! چطوره که برای پول عمومون پیش مرگ بودیم الان یک دفعه حس عمو بودنشون گل کرده راهنمایی کنید لطفا.

درمورد سوال اولتان، با توجه به اینکه پدر شما قبل از عموی شما فوت کرده ، بنابراین شما از عموی خودتان هیچ ارثی نمی برید و وراث عموی شما ، عموهای ناتنیتان می باشند.
درمورد سوال دومتان ،چنانچه عموی کودکان توسط دادگاه به عنوان قیم تعیین شده باشند ، مسئول اداره امور مالی آن کودکان هستند.البته همه امور باید با تایید اداره سرپرستی و نماینده دادستان انجام پذیرد.بدیهی است اگر دادگاه شخصی را هنوز به عنوان قیم انتخاب نکرده باشد ، هیچکس از جمله عموی کودکان حق دخالت در امور مالی آنها را ندارد.
سلام. ما یه ماشین سه سال پیش خریدیم گفت که سند بنام فرد دیگه ای هست صحبت کردیم قرار شد هر وقت خواستیم بریم محضر سند بزنیم‌ که بدلیل یه سری مسایل تا چند روز پیش امکانش نبود چند روز پیش با اون آقا رفتیم محضر برای سند ماشین اونجا معلوم شد که ایشون به‌ کسی که ماشین رو ازش خریدیم وکالت فروش داده بودن و تو محضر گفتن اون باید بیاد سند و امضا کنه آدرسی که دادن تو وکالت فروش دادن الکیه و شماره تلفنشم خاموشه الان ما چیکار باید بکنیم؟

چنانچه به جهت عدم حضور صاحب سند رسمی موفق به تنظیم سند نشده اید ، شما میتوانید به طرفیت فروشنده و صاحب سند رسمی دادخواست حقوقی الزام به تنظیم سند مطرح نمایید.
سلام وقتتون بخیر.هفته دیگه اولین جلسه دادگاه دارم (بعد از یک سال و نیم درخواست نفقه دادم).ابلاغیه به دستش رسیده،اما اگر به بهانه زیارت اربعین به عراق رفته و در دادگاه حاضر نشده و جای این آقا،خانواده او حاضر بشوند…باید چی بگم یا چیکار کنم؟(یکی از مهم ترین مشکلات زندگیم دخالت خانواده اش بوده،،همیشه اونا بجاش صحبت میکنن) سوال دوم:زوج مشکل روحی و روانی دارد ،چگونه میتوانم این موضوع را به قاضی ثابت کنم در حالیکه مدرک پزشکی ندارم(البته اینقدر خسیس بودند که واسه سرماخوردگی هم نمیرفتن دکتر) ولی از نحوه رفتار و گفتار کاملا پیداست که تعادل روحی و روانی ندارند.به گفته وکلا روی پزشکی قانونی نمیشه حساب کرد.حالا با این معضل چطوری میتونم تقاضای عسر و حرج بدم؟ سوال سوم: زوج به مدت ده سال به عنوان کارگر پیش برادرشون کار میکنه و بیمه شده اما الان ادعا کرده فقط یه کارگر ساده ست نه کارگر حرفه ای. مدعی هست که به اندازه پایه حقوق کارگر دستمزدش هست و خبری از حق همسر و مسکن و… نیست،عیدی نمیگیره و با کساد شدن کار حقوقش کم میشه. آیا ادعاشون میتونن تقاضای اعسار بدهند؟؟

سوال اول : مطمئن باشید دادگاه اجازه ی حضور افرادی که در پرونده نقشی نداشته باشند را در جلسه نمی دهد.چنانچه این اتفاق افتاد ، شما حق دارید به این موضوع اعتراض نمایید.سوال دوم : ممکن است چیزی که در نظر شما مشکل روانی است، از نظر پزشکی و از نظر قانونی به عنوان بیماری روانی دسته بندی نشود.بنابراین تنها مرجع تشخیص بیماری روانی ، پزشکی قانونی است و تنها دادگاه می تواند در این خصوص تصمیم گیری نماید.

سوال سوم : امکان عدم پرداخت نفقه ماهیانه به جهت اعسار زوج وجود ندارد .چون نفقه تعهد مالی مستمری است که دادگاه نیز نمیتواند این تعهد را منتفی نماید.اما زوج با درخواست اعسار می تواند مانع از این شود که به جهت عدم پرداخت نفقه های گذشته ، دستور حبس وی صادر شود.(نظریه شماره 7/1273 مورخ 1392/06/31 اداره ی حقوقی قوه قضائیه)

سلام. سال 93 یه زمینی رو وکالتی همسرم از دوستش خریده (روی یه برگه آ4 دست نویس یه حالت قرارداد بین خودشون نوشتن. زن فروشنده و دوست فروشنده هم به عنوان شاهد امضا کردن).200 میلیون پول داده که در قرارداد که یه کاغذ آ4 دست نویس هست ذکر شده و بعد هم قید شده طرف تا آخر سال سند تفکیکی را به اسم ما میزنه ولی بعد از این همه مدت هیچ کاری نکرده. البته بعد یکی دو ماه یه 10 میلیون هم چک از شوهرم گرفته که مدرکش همون مشخصات چک هست اگر شوهرم بتونه از بانک مشخصاتش رو بگیره.الان میخوایم شکایت کنیم. 1- در متن شکایت چی بنویسیم که حقی ازمون ضایع نشه و به کجا در وهله اول باید مراجعه کنیم؟2-دوم اینکه ما به شهرستان مجاور مهاجرت کردیم ولی طرف و زمین همون شهرستان قبلی است.الان باید کجا متن شکایت رو تحویل بدیم؟ میشه همین شهرستانی که هستیم کاراش رو بکنیم و جلسات همینجا تشکیل بشه یا باید بریم شهرستان قبلی؟

3-یه موضوع هم اینه که در وکالت نوشته مابقی پول زمین موقع زدن سند داده میشود ولی مبلغی ذکر نشده.اینو چه جوری میخوان حساب کنن؟


1 : برای راهنمایی بهتر در مورد متن شکایت لازم است مدارک استنادی شما مورد بررسی قرار گیرد.در مورد محل مراجعه برای ثبت دادخواست ، باید به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه فرمایید.2 : پرونده باید در همان دادگاهی مطرح شود که زمین مورد نظر در حوزه ی آن دادگاه قرار دارد.

3 : چنانچه مبلغ قراداد مجهول باشد ، این مجهول بودن ممکن است باعث باطل شدن قرار داد بشود.البته برای راهنمایی دقیق تر لازم است متن قرارداد مورد مطالعه قرار گیرد.

با سلام و تشکر از زحمات شما. از نظر قانونی چه زمانی زوجه می تواند درخواست اجرت المثل از طریق دادگاه بکند؟ با وجود اینکه زوج قصد طلاق ندارد آیا این عبارت از لحاظ حقوقی صحیح می باشد: که اجرت المثل و نحله در صورتی به زوجه تعلق می گیرد که (در عقدنامه) شرط تنصیف دارایی قید نشده باشد؟ و اگر قید شده زوجه مستحق به دریافت اجرت المثل نمی باشد. با احترام

مطابق تبصره ماده ی 336 قانون مدنی: زوجه هر زمانی می تواند درخواست اجرت المثل را بکند به شرطی که شرایط مندرج در این تبصره را داشته باشد(یعنی حتی قبل از طلاق)
همچنین مطابق تبصره 6 ماده واحده اصلاح مقررات مربوط به طلاق تنها پس از طلاق ، شرط ضمن عقد در تعلق گرفتن اجرت المثل اثرگذار خواهد بود.لذا درخواست اجرت المثل قبل از طلاق ارتباطی به شرط تنصیف دارایی ندارد و زوجه می تواند قبل از طلاق بدون توجه به شرط تنصیف دارایی درخواست اجرت المثل را در دادگاه مطرح نماید.
سلام. من دختر باکره ۲۰ ساله هستم حدود ۲ سال هست که با مردی متاهل که دو تا بچه داره وارد رابطه شده بودم البته اوایل به من گفته بود طلاق گرفتن ولی بعد از اینکه منو کاملا وابسته خودش کرد فهمیدم اصلا هم طلاق نگرفتن و باهم زندگی میکنن این مرد پول داده بود به محضر برای اینکه صیغمون کنه منم نمیدونستم باید اذن پدر باشه و ما صیغه شدیم چند وقتی هست که زنش فهمیده و میگه شکایت میکنم که ازدواجتون غیر قانونیه الان حکم من و اون مرد چیه باید چیکار کنم؟ باکره هم هستم و تا حالا ازدواج هم نکردم ولی خونه و ماشین داده بهم که اینا نوعی سند برای رابطه ما البته رابطه جنسی سطحی هم داشتیم؟

اگرچه ازدواج دختر باکره نیازمند اجازه ی پدر است اما مستند به رویه قضایی و نظریات مشورتی قوه قضاییه از جمله نظریه مشورتی شماره 1261/92/7 مورخ 92/06/30 و نظریه مشورتی شماره 2544/97/7 مورخ 98/02/02 : ((نکاح دخترباکره بدون اذن پدر یا جد پدری ، غیرنافذ است ( نه باطل) وتا زمانی که حکم به بطلان نکاح مزبور صادر نگردد ، آثار عقد صحیح را دارا است . مقررات ماده 1043 اصلاحی قانون مدنی که نکاح دختر باکره را موقوف به اجازه پدرنموده، شرط صحت عقد نمی باشد بلکه شرط کمال عقد است …)) به همین جهت نیز رابطه ی ناشی از این ازدواج نیز مجرمانه نیست.
سلام من تو شناسنامه اسمم زهراس الان قاضی موافقت کرده که بزارمش نازنین زهرا حالا اگه بخوام تو شناسنامه مامان بابامم اسممو تغییر بدن در توضیحات نوشته میشه؟ من تحت هیچ شرایطی نمیخوام در توضیحات شناسنامه خودم و مامان بابام نوشته بشه باید چیکار کنم؟؟ خواهشا راهنماییم کنیم چیکارکنم نوشته نشه؟؟

بهتر است جهت اطلاع دقیق تر از مقررات مربوطه به اداره ثبت احوال مراجعه نمایید.ضمناً لازم است بدانید توضیحات مندرج در شناسنامه به منزله ی هویت قانونی شما بوده و عدم درج آن می تواند در آینده مشکلاتی برای شما به وجو بیاورد.
سلام وقت بخیر.من میخوام از همسرم جدا بشم اما تقریبا نمیدونم چیکار کنم و کجا برم هزینه وکیل رو هم ندارم .مهریه ام ۲۰۰تاست و شوهرم خونه نداره ماشین هم بنام خودش نیست شغلش هم کارمند شرکتیه چند درصد از حقوق به من میرسه؟ لطفا بفرمایید برای اجرا گذاشتن مهریه کجا برم؟؟دادگاه؟و بعد آیا هزینه داره ؟و اینکه چطوری محاسبه میشه؟من باید از اول پرداخت کنم ؟ اینکه اگر با هم توافق کنیم بدون دادگاه رفتن میشه یه حالتی شبیه کسر از حقوق باشه یعنی منظورم اینه جایی باید ثبت بشه که قانونی باشه و اگر مثلا یک چهارم از حقوق برای من باشه تا آخر همین مقداره یا با افزایش حقوق مرد برای منم اضافه میشه ؟

شما میتوانید به اداره اجرای ثبت مراجعه کنید و در صورت وجود فرزند مشترک تا یک چهارم و در صورت نداشتن فرزند تا یک سوم حقوق همسرتان را بابت مهریه توقیف کنید . در مورد طلاق چنانچه توافق برای جدایی داشته باشید باهزینه بسیار کم میتوانید از طریق دفاتر خدمات الکترونیک دادخواست طلاق توافقی را ثبت کنید و بعد از مراحل مشاوره و حضور در دادگاه طلاقتان اجرا خواهد شد.
با سلام وقت بخیر.غرض از مزاحمت به یه مشكل خیلی بزرگ برخوردم میشه لطفاً راهنماییم كنین. لطفاً كامل بخونین
من حدود 4 سال هست به عقد و نكاح قانونی یک مرد اماراتی با جواز جوزالقمر در محكمه دبی به ثبت رسیده است. طی این چهارسال فقط سه ماه اونم تو پانسیون زندگی كردیم و یک سه ماه هم تقریباً نزدیک 2 سال پیش خونه پسر عمه اش به عنوان مهمان رفتم.طی این چهارسال هر كاری میكنم راضی به اقامت من در دبی نمیشه و نمیخواد، بهونه كار آورد واسش از طریق بستگان و اقوام كار خوب با معاش بالا كه بتونه منو راحت مقیم كنه پیدا كردیم ولی متاسفانه با دروغ خودشو كنار كشید و نرفت سركار.باز یه سری طلاهامو فروختم حدود 2000 درهم دادم به اقوامش كه كار اقامتم رو درست كنه كه اونم همش دروغ بود.یه سری هم تصادف كردن بازم طلاهامو فروختم واسه خرج ماشینش كه البته خرج ماشین دوستش رو داده بود.متاسفانه خانواده منم اصلا رفتار مناسبی ندارن با من چون من یه زن متاهل هستم و باید خونه همسرم باشم.حتی جشن عقد و عروسی هم نگرفتم فقط یه حلقه طلا خرید كه فاكتورش هم دارم.آیا راهی هست كه من بتونم اقامت بگیرم. دو سال پیش هم جوازات هم محكمه رفتم گفتن بله میشه ولی با من همكاری نكرد.چون نمیخوام طلاق بگیرم تو ایران هیچ پشتیبانی ندارم. و میترسم از طلاق. میخوام ادامه بدم به زندگیم. آیا راهی هست واسه نجات زندگیم؟؟عذر منو بپذیرین ولی به كمک شما نیاز دارم خیلی

شما میتوانید از طریق مراجعه به وکلای خانواده در امارت ، پروسه اقامت را پیگیری نمایید ؛زیرا ازدواجتان در دبی بوده و قوانین آنجا حاکم میباشد.
سلام. همسرم تو این مدت تمام سعیش این بود منو خراب کنه پیش مشاور دادگاه که به نفع خودش شه ولی من نمیخواستم کاری کنم نمیخواستم طلاق بگیرم با اینکه مقصر صددرصدی خودش بود منو میکرد مقصر اینقد تلاش میکرد که با سیاست منه بیچاره رو محکوم کنه فکر کنن آره اون عاشق منه من حاشا میکنم کتکم زده بود بدبین بود پیش همه بدمو میگفت خیانت میکرد دخالت زیاد خانواده بار قاچاق میبرد با اینکه نظامیه بعد من نمیدونستم مدرک نداشتم بدون مدرک پیش مشاور گفتم بار قاچاق میبره بعد مشاور به ضررم شد فکر کردن حالم خوش نیست شوهرمم میگفت شکایت میکنم بخاطر تهمتاش چون کتکش نزدم خیانت نکردم این بددله خانواده این دخالت میکنن نه خانواده من .من اینو چیکارش کنم یکبار که جز سیاستش بود هی پیش مشاور اینا میگفت من بهش گفتم برگرد برنیگرده اونوقت واسم شرطای ناجور میذاشت میگفت باید اینا رو قبول کنی تا بیارمت میدونست قبول نمیکنم اون روز عمدی گفتم باشه قبوله حالا بریم دیدم نیومد سراغم هر چی هم به مشاور میگم فیلمه میگه تو حالت خوش نیست بخدا اون میخواد زندگیشو خراب کنه و حقو بگیره من اگه میخواستم مدرک واسه همه چیز دارم نخواستم رسوا کنم چون به طلاق نزدیک تر میشدم تو پیام و زنگ باهام خوب حرف میزنه و حرفای الکی و ابراز علاقه الکی و حرف میزاره زیر زبونم که حقو بگیره چیکار کنم من؟
حکم تمکینو چطور بگیرم؟

شما میتوانید برای الزام همسرتان به زندگی مشترک با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی دادخواست الزام به تمکین را ثبت کنید.
در صورت محکومیت همسرتان به تمکین،چنانچه ایشان حکم دادگاه را اجرا نکند و زندگی مشترک را ادامه ندهد ، این موضوع میتواند برای شما حق درخواست طلاق به جهت عسر و حرج ایجاد نماید.البته پیشنهاد می شود برای حل مشکلاتتان پیش از هرگونه اقدام قضایی با مشاورتان مشورت نمایید.
ممنون از پاسخ قبلتون،به نظر شما من با توجه به اینکه کارفرما گفته یک چک 10 میلیونی به عنوان ضمانت بهش بدم ولی این عنوان ضمانت و همچنین اسمی از چک برده نمیشه در قرارداد،چیکار کنم که بعدا برام مشکل ساز نشه و بتونم ثابت کنم که یک چک 10 میلیونی دست صاحب کارم دارم؟ (اگه یک رسید دست نویس و یا تایپ شده با مهر و امضا ایشون بهم داده بشه بجای این چیزی که ایشون میگه در قرارداد اسمی از چک اورده نمیشه،اگر خدایی نکرده آینده کار به جایی بکشه که باید ثابت کنم یه چک دست ایشون دارم،کافیه؟)
(ایشون میگه اگه در قرارداد بنویسیم که چک بابت ضمانت داده شده،این چک قابلیت اجرایی نداره! این حرف ایشون درسته؟)
لطفا راهنماییم کنید که چیکار کنم؟

چنانچه به هیچ وجه امکان درج مشخصات چک در قرارداد و درج عبارت ” جهت تضمین قرارداد ” در متن چک وجود ندارد ، شما می توانید روی کپی چک از ایشان رسید بگیرید که بابت قرار شماره …. و مورخ ….. چک را تحویل گرفته اند.
با توجه به اینکه این چک در هر حال ماهیت ضمانت دارد و نه بدهی شما به کارفرما، بنابراین عدم درج آن در قرارداد و عدم درج عبارت بابت ضمانت هیچ گونه توجیهی ندارد به جز اینکه کارفرما بنا دارد هرگاه لازم دانست چک را به اجرا بگذارد.
نکته مهم : مطابق مقررات جدید چک ، در صورتی که در متن چک عبارتی مثل ” ضمانت ” یا ” بابت قراداد ” درج نشده باشد ، دارنده می تواند بدون رسیدگی قضائی ، درخواست صدور اجرائیه بدهد و این خطر برای شما وجود دارد که پیش از اطلاعتان اجرائیه صادر و اموالتان توقیف شود.

۱- تعهدی که در مراکز مشاوره از زن و شوهر میگیرن چه سودی داره؟۲- اگه به تعهدات عمل نشد میشه برای طلاق ازشون استفاده کرد؟

۳- اگه تعهد ندیم چی میشه؟

واقعیت اینه که شوهرم منو از خونه بیرون کرده حالا رفته عدم تمکین بگیره فرستادنمون مشاوره، ۳ جلسه رفتیم خانم مشاور گفتن جلسه چهارم از هردومون تعهد می‌گیره.
شوهرم گفت تعهد نمیده چون می‌ترسه بعدها بهش عمل نکنه و علیهش استفاده بشه.ولی من گفتم مخالفتی برای تعهد دادن ندارم.

۴- واقعا اگه بهشون عمل نکرد میشه برای طلاق یا اثبات رفتاراش تعهداتش علیهش استفاده کرد؟


1 : با توجه به محتوای تعهدنامه ، ممکن است اثبات کننده ی تعهدات قبلی یکی از طرفین باشد(مثلاً زوج اقرار کند که نفقه را پرداخت نکرده است).ولی به طور کلی اثری متفاوت با یک نوشته ی عادی ندارد.2 : اصولاً خیر ، زیرا طلاق تابع مقررات خاص خود می باشد.

3 : اثر خاصی در قانون برای کسی که تعهد ندهد پیش بینی نشده است.

4 : اصولاً خیر ، طبق پاسخ سوال 2 و 3 ، طلاق مقررات خاص خود را داراست و مقرره ی خاصی در مورد تعهد نزد مشاور در قانون پیش بینی نشده است.

۱- موقع عصبانیت هرچیزی دم دستش باشه سمتم پرت می‌کنه حتی خطرناکترین وسیله چکش لیوان گلدان و… 2- تعیین محل سکونت با من باشد. 3 – کتکم نزنه، دست بزن داره خیلی . 4 – تهدیدم میکنه به زدن به طلاق . 5 – موقع عصبانیت توهین و تهمت به خودم و خانوادم و مراعات نکردن در هر مکانی که باشی . 6 – به رو اوردن خرج هایی که برام میکنه . 7 – در برابر خانوادش خیلی بهم کمک اهمیته وگاهی هم تحقیرم کرده .8 – به هیچ وجه در برابر خانوادش ازم حمایت نمیکنه. 9- رفتارهای بچگانه داره. 10- خیلی پرتوقع و ایرادگیر .11- همیشه انتظار داره من همه کاری براش بکنم و هیچ اعتراضی نکنم . 12- تعادل رفتار داشته باشه یکدفعه بی دلیل بداخلاق میشه و گیر میده. 13- تندخو سختگیر و زود عصبی شدن .14- شدیداً لجباز . 15- ترس از خانوادش مخصوصا مادر و برادر بزرگ‌ترش طوریکه به زندگیم لطمه زده .16- فحاشی و دعوا با مردم چه در پمپ بنزین چه در خیابون ترافیک و… . 17- رازدار نیست و کوچک‌ترین اتفاقی که در خانه خودمون یا خانواده من رخ میده همه خانوادشو در جریان میذاره اما زندگیم به طلاق هم بکشه حرفی از خانوادش به من نمیگه .18- پچ پچ زیاد با خانوادش در حضور من .19- دروغگو شدیدا. موارد بالا می‌تونم تعهد بگیرم؟ بخوام از شوهرم تعهد بگیرم چی و چطور باید بنویسمشون؟؟ممنون میشم یه متن تعهدنامه از مطالب بالا برام بنویسید که بتونم از شوهرم امضا بگیرم. ممنون از لطفتون

تعهدی که بتواند همه ی موارد مورد نظر شما را تضمین نماید امکان پذیر نیست و بهترین راه جهت حل مشکلات به وجود آمده مراجعه به مشاوره خانواده است.
سلام.من همسرم فوت شده در تصادف بعد دیه اش هم دادن .اگه الان مهرمو بذارم اجرا میتونم ازشون حقمو بگیرم؟

بله شما میتوانید مهریه را مطالبه کنید ؛ زیرا مهریه بدهی همسرتان به شما بوده و پبش از تقسیم ارث باید این بدهی پرداخت شود.
سلام چند وقت پیش بین پدرم با کسی درگیری بوجود اومده بود و دختر طرف به من فحاشی کرد بود من هم از طریق اینستا همسر این خانم رو پیدا کردم و باهاش چت کردم ازش خواستم همسرشون رو کنترل کنن ایشون خودش نوشته بود از دستش خسته شدم من هم از کارای که در حق این خانم انجام دادم براش گفتم که من چند جا ابروش رو خراشیدم و خواهرش میخواسته چه بلاهای سرش بیاره ایشون هم خودش به خواهرزنش فحاشی کرد تو این چت. حالا این آقا رفتن گفتن که من باهاشون چت کردم و از من ویس صدا تصویر دارن. و همسر ایشون به من پیامک های خیلی بدی میده حتی تهمت تجاوز به من میزنه حالا قصد شکایت دارم. ولی نگرانم اون چت بین منو اون آقا که من در مورد گند کاریهای خواهرزنش گفتم و ایشون خودش تایید کرد هستم آیا اینا برای من مشکلی پیش نمیاره در ضمن یه مکالمه تلفنی ضبط شده هم دارم از طرف دختر عموی این خانم که به من میگن این خانم چه حرفای پشت سر من همیشه میزدن این ضبط صدارو میتونم دادگاه بدم؟

درمورد اینکه آیا محتوای پیامک های ردوبدل شده می تواند مشکلی ایجاد کند باید گفت بستگی به متن پیام ها دارد که حاوی چه عباراتی است و به طور کلی در دادگاه به متن پیام ها در کنار سایر ادله و شرایط پرونده توجه خواهد شد.یعنی استناد به پیامک به طور صددرصد و غیرقابل دفاع ، شما را متهم نخواهد کرد اما می تواند برروند پرونده تاثیرگذار باشد.
درمورد صدای ضبط شده اشخاص که در آن اظهاراتی درمورد فرد دیگری بیان می کنند نیز باید گفت این صدا به عنوان مدرک در دادگاه قابل استفاده نمی باشد.
با سلام به مدیریت موسسه عرشی . پس من ی کپی از چکی که به صاحب کارم میدم بگیرم و ی رسید ازشون؟ رسید دست نویس خودشون باشه یا تایپ شده؟مهر و امضا رییس هم باشه داخلش؟ داخل رسید قید بشه که چک 10 میلیونی بابت حسن انجام کار از بنده دریافت کردن کفایت میکنه؟

بهتر است از کسی که ” صاحب امضای شرکت ” است بخواهید با دست خط خودش و با درج تاریخ امضا روی کپی چک به شما رسید بدهد که:” در تاریخ ………….چک شماره….. جهت تضمین اجرای تعهدات قرارداد استخدام شماره …. مورخ …… توسط اینجانب ……. تحویل گرفته شد.

نام و نام خانوادگی :

تاریخ :

امضا :

مهر :

سلام. همسرم در دوران عقد یک آپارتمان خرید و چون پولش کم بود مبلغ 120 میلیون من بهش دادم بعد چندین ماه پولمو بهم پس داد و اون مدتی که پول من دستش بود ماهانه سودشو بهم میداد ما الان ازدواج کردیم اگه بره درخواست طلاق بده من میتونم تقاضای نصف اموالشو بکنم چون اموال دیگه ای نداره فقط همین آپارتمان چند طبقه ست که در دوران عقد خریده .آیا به من میرسه یه سهمی از آپارتمان یا نه؟

در صورتی که شرط نصف کردن دارایی که در صفحه 8 عقدنامه درج می شود توسط همسر شما امضا شده باشد ، مشروط بر اینکه درخواست طلاق از طرف همسر شما مطرح شود و علت درخواست طلاق عدم تمکین شما نباشد به تشخیص دادگاه تا نصف دارایی همسرتان به شما تعلق می گیرد.
با سلام. من 28 سالمه و همسرم 37سال همسرم برای زودانزالیش قرص ترامادول و متادون و گاهی هم شیره میکشه و من با این موضوع مشکل دارم ازطرفی خسیس و بددل و بددهن هم هست دست بزن هم داره بی عاطفه حتی به بچه هاشم اهمیت نمیده وضع مالیشم متوسطه اما همیشه ما کم داریم وحتی وسایل ضروری خونه رو هم نمیخره میخواستم ببینم من برای طلاق میتونم حضانت بچه هامو ازش بگیرم ایشون سابقه دوسال زندان به جرم موادمخدر هم دارن میتونم بخاطر سابقه اش بچه ها رو به جای نصف مهریه ام بگیرم مهریه ام 500 سکه است؟

شما در توضيحات ، سن فرزندانتان را اعلام نكرده اید. در حالت کلی حضانت فرزندان تا هفت سال با مادر است وبعد از آن با پدر. براي دادگاه بايد عدم توان نگهداري زوج اثبات شود تا حضانت را به زوجه واگذار نمايد و كاملا بستكي به مدارك ارائه شده ونظر قاضي دارد.
سلام. شوهرم خواست دادخواست الزام به تمکین بده که دادگاه گفت باید بریم مشاوره . الان شوهرم میگه من طلاق نمیدم هیچ تعهدی هم نمیدم. چون خیلی پرخاشگر و دست بزن داره من گفتم تعهد بده که دیگه منو نزنه . من اصلا نمی‌تونم بدون تعهد به خونه برگردم هرچند شوهرم خودش منو از خونه بیرون کرد .سری سومه که قهر و دعوا جدی داشتیم سری اول و دوم بدون تعهد رفتم اما الان اصلا نمی‌تونم بی‌خیال بشم . الان مشاور اگه به دادگاه اعلام کنه که خانم تعهد می‌خواد و شوهرم راضی به تعهد نیست ، عدم تمکین به ضرر کیه؟؟

شما ميتوانيد با مدارك براي دادگاه اثبات كنيد كه تامين جاني نداريد و ترس از ضرب وشتم و سابقه آن را به دادگاه اعلام فرماييد.در صورتي كه الزام به تمكين داده شود و زوجه حاضر به تمكين نگردد ، دراين صورت دادگاه اجازه ازدواج دوم را به زوج خواهد داد و زوج الزامي به دادن نفقه ندارد.
سلام.از کجا بفهمم همسرم قبلا عقد کرده یا نه؟ شناسنامه همسرم المثنی است یه سری دلیل دیگه هست که شک کردم که قبلا ازدواج کرده .ثبت احوال احتمالا همچین کاری نمیکنن که استعلام بگیرن . نمیخوام همسرم خودش متوجه بشه .تو رو خدا یه راهی بگین که بفهمم قبلا با کسی عقد کرده یا نه؟

استعلام از طریق دادگاه امکان پذیر می باشد.اما شما میتوانید به اداره ثبت احوال محل صدور شناسنامه ی همسرتان مراجعه فرمایید و برای کسب اطلاعات تلاش کنید.
سلام. من 5 ساله ازدواج کردم شوهرم آدم بسيار بددهنی هست و دست بزن داره همش تحمل کردم که حرفم دست مردم نيفته.بارها خونه پدرم رفتم و باز بخاطر زندگیم خودم برگشتم. همه بلايی سرم می اورد ولی کوتاه می اومدم و ميگفت حرف حرف خودم بايد باشه حتی دو سال بعد از ازدواجم پرده گوشمو عميق زد پاره کرد ولی باز نزاشتم خانوادم بفهمن سر هر بحثی زنگ ميزنه به خانوادم بياين ببرينش و يا خودش منو ميبره خونه پدرم تا اينکه ايندفعه زد تو سرم و پيشونيمم زد به ميز و خونی کرد و بدنم کبود کرد و آوردم خونه پدرم منم خانوادم گفتن بايد بری شکايت کنی و بعدشم رفتم پزشک قانونی و برام پرونده تشکيل دادن و.. فرستادنمون شورا حل اختلاف ولی اون زد زير همه چی که من اصلا نبودم و من روزی دست روش بلند نميکنم اينا کار خودشه حتی پرده گوششو خودش زد تو گوش خودش هرچقد گريه کردم وقسم خوردم و اون خيلی ريلکس ميگفت دروغه الان پروندمو فرستادن دادسرا ميخوام ببينم چي ميشه و اگه اون بياد باز بگه من دروغ ميگم چطور ثابت کنم اصلا حکم ضرب و شتم و فحاشی به خودم و خانوادم چيه؟

شما میتوانید با گواهی پزشکی ، شهادت شهود و تحقیق محلی ضرب و جرح را ثابت نمایید.در صورت محکومیت همسرتان حکم به پرداخت دیه داده می شود.
با سلام و خسته نباشید. دادگاه بدوی حکم به پرداخت ۵۱۴ سکه داده است که این حکم در تجدیدنظر نیز قطعی و ابلاغ شده است. خواهشمند است بفرمایید چه زمانی باید درخواست اعسار و عدم تمکین مالی جهت عدم پرداخت یکجای ۵۱۴ سکه را به دادگاه داد؟ و با توجه به تجارب جنابعالی برای یک کارمند دولت با ماهی حدود ده میلیون تومان دریافتی با ۲ فرزند تحت کفالت میزان پیش قسط به چه مقدار خواهد بود؟ با تشکر از راهنمایی اساتید علم حقوق

هرزمان که شخص محکوم علیه بخواهد می تواند دادخواست اعسار مطرح کند.در خصوص پیش قسط مهریه مبلغ دقیقی را نمی توان گفت و بستگی به نظر قاضی دارد اما معمولاً با این شرایط قاضی مبلغ کمی را به عنوان پیش قسط تعیین می کند.
سلام.خدا قوت. ببخشید مردی که دو فرزند ۵ و ۱۶ ساله داره و احتمال میده به زودی فوت میکنه و نمیخواد بعد از مرگش حضانت فرزندانش رو پدر و برادرش به عهده بگیرند ( به علت دشمنی و کینه ای که بین آنهاست و با شناختی که از اونها داره میدونه بچه هاش از نظر روحی دچار سختی میشن) چطور مانع این امر بشه؟ آیا راه حلی وجود داره؟ ممنون میشم راهنمایی کنین

حضانت به معنی نگهداری و مراقبت از فرزندان است. بعد از بلوغ(دختران بعد از ۹ سالگی و پسران بعد از ۱۵ سالگی) خود بچه ها حق دارند انتخاب کنند با چه کسی زندگی کنند. قبل از بلوغ، حضانت وظیفه پدرومادر است و چنانچه پدر قبل از بلوغ فرزندان فوت کند اصولا حضانت آنها با مادر خواهد بود دادگاه ها نیز ار حضانت مادر حمایت میکنند. اما چنانچه نگرانی شخص مورد سوال شما در خصوص اداره امور مالی فرزندان باشد، جهت رفع این نگرانی فرد میتواند در زمان حیات وصیت کند که اداره امور مالی فرزندان تا سن رشد قانونی(۱۸ سال تمام) با فلان شخص باشد.
سلام خسته نباشید همسرم رفته برای مهریه اعسار زده و گفته کار نمی کنه و بدبخته و خونه پدرش خوابیده …از طرفی این آقا کارش تو یه شرکت خصوصیه و با پارتی اقوامش سرکار رفته چه طور می تونم اعسارش رو رد کنم و ثابت کنم کار می کنه در ضمن چهار تا شاهد الکی هم جور کرده و من شاهدی نمی تونم جور کنم لطفا راهنمایی کنید

براي رد كردن اعسار شما باید دارا بودن ايشان را اثبات فرماييد ؛ مثلا اموالي اعم از منقول يا غير منقول از ايشان به دادگاه معرفي نماييد و يا چنانچه جايي كار ميكنند حقوق گرفتن ايشان را به دادگاه اثبات نماييد.
سلام. لفاف در قانون امور حسبی که در مواد ۱۸۰ به بعد آمده به چه معناست؟

لفاف يا همان لفافه عبارت از پارچه يا كاغذي ست كه دور چيزي بپيچند، شما ميتوانيد براي توضيح بيشتر به دايره المعارف رجوع كنيد.
با سلام در صورتی که مهریه قسط بندی بشه آیا میشود زوج را ممنوع الخروج کرد ضمانت اینکه زوج فرار نکنه چیست؟

چنانچه دادگاه حکم تقسیط مهریه داده باشد ، ممنوع الخروج کردن زوج ممکن نیست ؛ مگر در صورتی که اقساط تعیین شده را پرداخت نکند.
با عرۻ سلام و خسته نباشید شرایط قسط بندی کردن دیه چگونه است من متهم هستم به پرداخت سه میلیون دیه بابت درگیری چطوری میتونم قسطی اش کنم؟

شما میتوانید درخواست اعسار از پرداخت دیه بدهید و پذیرش آن بستگی به ارائه مدارک درآمدی شما و نظر قاضی دارد.
با عرض سلام و خسته نباشيد. در رابطه با چند و چون وصيت نامه سوالاتی داشتم، ممنون می شوم بنده را راهنمايی بفرماييد. همسر سابق بنده تصميم به تنظيم وصيت نامه رسمی گرفته اند و به گفته خودشان ميخواهند يک سوم اموالشان را برای من در نظر بگيرند. علت جدايی ما از حوصله اين بحث خارج هست، ولی می خواستم بدانم كه مگر می توان مالی را برای شخصی غير از خويشاوندان سببی و نسبی وصيت كرد؟ از طرفی نگران هستم كه در صورت تنظيم اين وصيت نامه، اگر ايشان بدهی داشته باشند به گردن من بيفتد. لطفا راهنمايی بفرماييد.

در پاسخ به سوال اول شما باید گفت بله ، وصیت کننده می تواند تا یک سوم اموال خود را به نفع هرکس حتی افرادی غیر از خویشاوندان خود وصیت کند.
سلام. 3 سال پیش از سایپا یک خودرو خریدم قسطی 12 میلیون پیش و بقیش تا 3 سال قسط که 12 میلیون خودم دادم طلا فروختم ولی تا خودرو تحویلم شد دعوا و درگیری شد و من به خانه پدرم رفتم و تا الان که 3 ساله ماشین من دسته همسرمه من تازه طلاق یکطرفه گرفتم ولی ماشینی که بنام منه دسته ایشونه و پنهانش کرده و خودش هم فراریه قسطهاشم مونده نمیدونم باید چه شکایتی کنم؟

چنانچه همسر شما ماشین را به زور و اجبار از شما تحویل گرفته است ، شما می توانید شکایت خود را تحت عنوان سرقت مطرح نمایید ، اما اگر ابتدا ماشین را خودتان به ایشان تحویل داده اید و ایشان از بازگرداندن آن ممانعت می کند ، می توانید شکایت خود را تحت عنوان خیانت در امانت مطرح نمایید.
سلام. طبقه همکف با طبقه بالا پشت بام را نصف نصف بودن بعد از چند سال طبقه همکف معاوضه کرده با طبقه بالا و مقداریم پول برای نصف دیگر پشت بام پرداخت شده و قید شده که پشت بام اختصاصیه و حق ساخت و ساز فقط به حالت دوبلکس را دارند اما متوجه شدن تازگیا که پشت بام جز مشاعاته و همکف اجازه ورود داره الان یعنی کل قولنامه باطله یا فقط اینکه نوشتن اختصاصی همین قسمتش ارزشی نداره؟با بنگاه دار معامله شده و همکفم فروخته شده به کسی دیگر اینکه نوشته اختصاصی ولی میگن مشاعاته چجور هست قولنامه و ۲ساله معامله شده مشکلی هست ممنون میشم کامل توضیح دهید.

توافقنامه بين دو شريك نوشته شده است و باید بررسی شود كه هنگام انتقال ملك آیا اين توافقنامه در مبايعه نامه نيز قيد شده است يا خیر؟ در صورت عدم قيد آن ، خريدار جديد هيچ الزامي به رعايت آن ندارد و طبق قانون جزو مشاعات ميباشد .
سلام. برادرم حدود ۶ سالی هست که ازدواج کرده .دقیقا از همون لحظه شب عروسیشون متوجه شدیم زن داداشم تومور مغزی بدخیم داره ….در تمام این سالها همیشه مشغول شیمی درمانی و مشکلاتش بود هیچوقت نتونست بچه دار بشه و هیچوقت نشد در این مدت حتی یک لحظه سر زندگیش باشه هیچوقت نتونست واسه یکبار هم آشپزی که هیچ وقت در خونشون نبودن چند بار هم عمل جراحی کرد اما اصلا جوابی نگرفتن .متاسفانه نزدیک برادرم تمام خونه و ماشین و ۷۵۰ هزار سکه و کلی طلا و پول مهریه اش کرده .زن داداش ام گفته حق و حقوق من رو بده و جدا بشیم خانواده زن داداشم گفتن بهتره جدا بشن اما اونا تمام و کمال همه مهریه اش رو میخواد متاسفانه برادرم خیلی اون موقع ها داغ بود و همه چیز همه دار و ندارش رو به نام زنش زد .من میخوام اینو بپرسم بنظرتون؟ خانواده زن داداشم گفتن ما نمی دونستیم دخترمون این مشکل رو داشته….و اینکه دقیقا همون شب عروسی خودشو نشون داد(تومور …..) و اینکه هزینه هاش خیلی زیاده و با گرفتن مهریه میتونه خودشو درمان که اما ما به خاک سیاه میشینیم ….و اینکه ممکنه اینا کلا کلاه بردار باشن؟ یعنی میدونستن مشکل دخترشون رو و با زدن مهریه سنگین الان دارن به خواستشون میرسن.

چنانچه برادرتان مدارك و مستنداتي دردست دارد كه نشان می دهد ايشان از بيماري زوجه به هنگام ازدواج آگاهی نداشته است ، ميتواند طبق قانون ، درخواست فسخ نكاح نمايد . حق فسخ نکاح به دلیل عیوب زن ، برای جلوگیری از ضرر مرد است . پس اگر بوسیله عمل جراحی یا با وسایل درمانی این عیوب از بین برود، حق فسخ نکاح نیز مبنای خود را از دست می‌دهد و ساقط می‌شود.
سلام وقت بخیر. خواهر و برادری از مادرشون یک واحد آپارتمان به ارث بردن. خواهر در همان منزل سکونت داره. ( برادر اجاره سهم خودشو از خواهر تقاضا نمیکنه). خواهر به تازگی دوست پسر صیغه ای خود رو بدون اجازه برادرش در همون منزل اسکان داده. اقدامات لازم برای برادر که اجاره دریافت نمیکنه و خودش هم مستاجره چیه؟ قانون حق رو به کی میده؟ سپاس از پاسختون پدر در قید حیاته ولی به سبب طلاق ارتباطی نداره.

طبق قانون چنانچه اموال غير منقول مشاعي در تصرف يكي از شركا باشد ، شريك ديگر ميتواند خلع يد ايشان را ضمن درخواست اجرت المثل ايام تصرف مطالبه كند.
سلام.دختری 27 ساله هستم که متاسفانه بکارتم رو بالاجبار از دست دادم و پیامهای مستند مبنی بر این اجبار و انجام این کار رو دارم. آقایی که این کار رو انجان دادن بعد از اینکه دیدن من تن به رابطه نمیدهم مرا ترک کردند.حراست محل کار ایشون هستن بسیار حساس میباشند. سوال من این است که اگر من از طریف وکیل گزارش بدم به حراستشون راه به جایی میبرد که ایشون را اخراج کنند یا اینکه به کارش لطمه وارد شود؟ به حراست که زنگ زدم گفتن اگر مستندات دارید حتما تشریف بیاورید و حتما واکنش نشان میدهیم. سوال دیگر هم این است که ایشون میتونن بر علیه من چه کاری یا شکایتی انجام دهند در قبال این کارم؟ اگر به دادگاه کشیده شوم چه میشود؟ چون به دلیل خونریزی شدید دکتر مرا جراحی کرد و من دیگر به پزشکی قانونی نمیتونم برم و این جرم برایم محسوب نشود. دو ماه پیش اتفاق افتاد این موضوع. ممنون میشم راهنمایی کاملم کنید که میشود از طریق وکیل گزارش بفرستم با مستندات برای حراستشون و واکنشی نشون میدن یا خیر؟

چنانچه مستندات شما از جمله پيغام ها كامل باشد و نشان از اجبار به اين امر باشد طبق گفته شما ،حراست اقداماتي را عليه ايشان انجام خواهد داد،مگر اينكه ايشان مداركي دال بر رضايت شما به اين عمل را ارائه دهند كه ممكن است عليه هردو شما عواقبي داشته باشد، اثبات عمل خلاف ايشان كاملابستگي به مدارك استنادي شماست.
سلام خسته نباشید. همسرم زمینی از فروشنده اصلی قولنامه کرده و حالا قراره به اسم من بزنه میخوام بدونم میشه زیر همون برگه بنویسه زمین رو به من میده یا باید برگه دیگه ای بنویسه که قانونی باشه ممنون میشم کمکم کنید

شما میتوانید توافق خود را در زیر همان قولنامه سابق بنویسید ولی بهتر است با مشخصات کامل در قولنامه ای جدا نوشته شود.
سلام خسته نباشین.پدرم 3 بارازدواج کرده از همسر اولش 5 پسر و1 دختر داره که به هرکدوم یه خونه و یه ماشین داده بود.از زن دومش بچه نداشته. زن سومش هم 3 تا دختر و 2 تا پسر. 13سال پیش پدرم فوت میکنه. قبل فوتشون 20 میلیونی که تو بانک داشتن رو به اسم مادر و برادرناتنی بزرگم میکنن و یه خونه که الان به اسم پدرم هست مادرم و 3 تا فرزند مجردش ساکنن.،پدرم گفته بود این خونه برای مادرم و ما 5 تا بچه ست ولی الان بچهای همسر اولشم میگن ما هم سهم داریم میخواستم بدونم تکلیف این خونه و اون 20 تومن چی میشه؟برادر بزرگم 28 سالشه و خواهر کوچیکم 14 سالشه.برادرناتنیا هم همشون بالای 40 سال سن دارن.

وقتي شخصي فوت ميكند اموال ودارايي هاي متوفي چنانچه وصيت نامه اي نداشته باشد طبق قانوت ارث تقسيم ميشوند البته بايد در نظر داشته باشيم كه وصيت فقط تا يك سوم اموال نافذ هست،در مورد فوت پدر شما طبق شرحي كه ارسال نموده بوديد ،يك هشتم اموال متوفي به همسران در قيد حيات ميرسد وبقيه بين فرزندان به نسبت قانون ارث فرزند پسر دوبرابر فرزند دختر تقسيم ميشود.
پدرم از بیمه حقوق بازنشستگی دريافت میکند. دوتا از خواهرانم طلاق گرفته اند. اما با همسران جدیدشان صیغه هستند، البته بدون همسرانشان هم وضعیت مالی خیلی خوبی دارند، مادرم هیچ پشتوانه ای ندارد. بعد از 120 سال پدرم، حقوقش بین هر سه تقسیم می‌شود؟ به چه صورت؟ آیا راهی هست که پدرم در حال حاضر کاری کند تا بعدا حقوق کامل به مادرم برسد؟

در فرض سوال شما ، حقوق مستمری پدر به همه اشخاص نامبرده (مادر و خواهران شما در صورت عدم ازدواج دائم ) تعلق می گیرد.50 % میزان حقوق مستمری متعلق به مادر می باشد و الباقی آن به طور مساوی یعنی 25% به هریک از خواهران شما تعلق خواهد گرفت.

با اعلام رضایت هردو خواهر شما کل حقوق مستمری پدر به مادر تعلق میگیرد.

سلام. من سه ساله ازدواج کردم یه بچه هفت ماهه دارم ،میخوام از شوهرم جدا بشم دست بزن داره هر موقع که بحثمون میشه سر هر چی که باشه بهم حمله میکنه از بچم خجالت میکشم ،از اون طرف هم میگه طلاقت نمیدم دوست داری برو خونه بابات ولی من کسی رو طلاق نمیدم نمیدونم چیکار کنم خیلی افسرده شدم؟

شما میتوانید با نامه پزشکی قانونی ، شهادت شهود و تحقیق محلی ضرب و جرح را ثابت نمایید.در صورتی که دادگاه مورد شما را از موارد عسر و حرج تشخیص بدهد حکم طلاق را صادر خواهد کرد.
سلام روز بخیر. من در قسمت بایگانی یک دفتر وکالت کار میکنم و پرونده هارو مرتب میکنم. سهوا اصل وکالت نامه و سفته ای که داخل پرونده بود رو پانچ کردم. اصل وکالت از عرض و قسمت بالایی آن پانچ شده و سفته نیز از عرض پانچ شده. منتها هیچکدومشون نوشته و آرم و عددهاشون پانچ نشده خوشبختانه. آیا این موضوع باعث ابطال وکالت نامه یا سفته میشه؟؟ بیشتر وکالت نامه مهمه که میترسم باطل شده باشه کلی فقط قسمت بالاش برای قرارگیری در پرونده پانچ شده. با تشکر

پانچ شدن اوراق هیچ خدشه ای به اعتبار حقوقی و اصالت سند وارد نمی آورد.
سلام.برای شراکت با صاحب ایده ای چیکار باید کرد؟(همسرم در فکر اینکار میباشد بعنوان سرمایه گذار )من راهنمایی لازم دارم. صاحب ایده هیچ سرمایه ای ندارد میخواهم از نظر حقوقی مطلع بشم که اگر سرمایه و جا از من باشد از نظر حقوقی این وسط باید چه کاری انجام داد؟ ممنون منو راهنمایی کنید

بدیهی است انعقاد یک قرارداد قوی و کامل می تواند همه حقوق شما را تضمین نماید.جهت راهنمایی دقیق تر به اطلاعات بیشتری نیاز دارید.لطفاً اطلاعات تکمیلی را از طریق لینک زیر ارسال بفرمائید.
سلام برادر شوهرم یک کلاشه و شوهرم بسیار ساده و پاک.حالا برای اینکه برادرش زندانه به خاطر بدهی و جعل .شوهرم می خواد سفته امضا کنه تا برای داداشش سند اجاره کنن من خیلی نگران شوهرمم ولی اون بسیار ساده است چه کنم ما خودمون سه تا بچه داریم. پول هم نداریم واسه بدهی برادرش؟

قبل از امضای هرگونه سند تجاری با یک وکیل دادگستری با شرح دادن موضوع مشورت بفرمائید.
شوهرم فحش ناموسی به یه آقا داد،الان اون آقا ازش شکایت کرده،۳نفر اونجا بودن که دیدن،حالا میخوام بدونم اگه اونا شهادت بدن بر علیه شوهرم مجازاتش چیه؟ و اگه شهادت ندن مجازاتش چیه؟ اگه شاهد نخواد بره برای شهادت بزور میبرنش؟

تعیین مجازات بستگی به الفاظ مورد نظر و محتوی شهادت دارد.چنانچه لفظ به کار رفته در حد مجازات قذف باشد(تهمت زنا یا لواط به افراد) مجازات آن 80 ضربه شلاق است و چنانچه لفظ ناسزا در حد قذف نباشد مجازات آن در صورت اثبات ، به تصمیم قاضی تا 74ضربه شلاق و یا جریمه به میزان 5 هزارتومان تا 100هزار تومان می باشد.
با سلام خانه قدیمی ارث هست با خانواده هر کدام از وراث سند به نام خود دارند و همچنین این خانه چند مغازه دارد که در رهن و اجاره مستاجر هستند آیا ما میتوانیم سهم خود را جدا گانه بفروشیم، و مغازه ها در سهم چه کسی قرار میگیرد در سهم یک نفر یا اینکه همه باید باز پرداخت رهن مستاجر را باز پس بدهند.؟ با تشکر

چنانچه سند مشاعی گرفته اید می توانید سهم خود را به صورت مشاع بفروشید.همچنین اینکه مغازه ها در سهم چه کسی قرار میگیرد مستلزم توافق وراث و یا رای دادگاه است.
سلام. پدربزرگم 16 ساله که به رحمت خدا رفته و از خودش یه منزل روستایی و زمین کشارزی به ارث گذاشت دو تا پسر و یک دختر داشت که یکی از پسرانش هم بعد از او به رحمت خدا رفت و فرزندانش مشمول ارث پدربزرگم می شوند . مادرم با اینکه بی سرپرست هست و نیاز داره تا الان حرفی از تقسیم ارث نزد و بخاطر احترام مادربزرگم سکوت کرد.چند سال اول دایی ام و پسرش محصول زراعی رو کاشتند و سهم مادرم رو ندادند و فرزندان دایی مرحوم شکایت کردند و برای انحصار وراثت اقدام کردند و اموال تا پای مزایده پیش رفت ولی ناتمام ماند و قرار شد تا زمان زنده بودن مادربزرگم این قضیه متوقف بماند و در این مدت یه فرد دیگری مسولیت کاشت زمین و تقسیم محصول رو به نسبت سهم پسر و دختری بر عهده بگیرد .الان سه ساله که دادیم به یه شخص غریبه که بکاره و سهم مارو هم بده و خوشبختانه داد….چند روز پیش مادربزرگم زنگ زد و گفت که دایی ات گفته زمین رو دیگه حق نداری به کسی بدی و باید خودم بکارم و سود کنم …من و مادرم هم مخالفت کردیم و گفتیم نه و باید تقسیم بشه و هرکسی اختیار اموال خودش رو دست بگیره…اولش تلفنی موافقت کرد ولی.الان هر چی زنگ میزنم و پیغام میدم که تقسیم کنیم جواب نمیدهند. پیغام داده که خودم میکارم و هیچکس هم کاری نمیتونه بکنه .تو روستا هم حق رو به پسر اول که وارث هست میدهند و میگن که اون الویت هست برای استفاده و تقسیم محصول….حالا من نمیدونم باید من و مادرم چیکار کنیم که حقمون رو نخورند. شکایت کردن هزینه داره که متاسفانه مادرم مستمری بیره و نمیتونه وکیل بگیره و هزینه کنه…میخواستم راهنمایی ام کنید چیکار کنیم؟

در اقدامات قضايي اصيل يا وكيل دادگستري بايد كارها را انجام دهند .چنانچه مادرتان از عهده هزينه وكيل بر نميايد بايد خودش پي گيري نمايد و يا از وكيل معاضدتي بهره مند شود .در ابتدا بايد انحصار وراثت انجام گيرد و سپس يكي از ورثه كه مادر شما ميباشد بطرفيت ساير ورثه در خواست تقسيم تركه نمايد.

سلام .ما یه مغازه نونوایی داریم. 3تا شریک هستیم به طور مساوی.یکی از شرکا فوت شده و ورثه های ایشون برای تمدید جواز کسب همکاری لازم را نمیکنند تا جواز کسب را تمدید کنیم.ما الان 25 ساله که در این مغازه بیمه تامین اجتماعی اجباری واریز میکنیم الان چند ماهی هست مهلت جواز تمام شده .ما نمیتوانیم اقدامی کنیم برای تمدید جواز کسب مشکلی برای سابقه بیمه پیش نمیاد؟ چون نمیتونیم جواز کسب رو تمدید کنیم.وبعد از این بیمه را دوباره بریزیم مشکلی پیش نمیاد؟برای تمدید جواز چیکار میتونیم بکنیم وقتی ورثه های شرکا همکاری نمیکند؟


– در مورد تمدید جواز کسب، باتوجه به مقررات قانونی باید جهت رفع این اختلاف و الزام ورثه شریکتان به تمدید جواز به دادگستری مراجعه نموده و تحت عنوان “الزام به تمدید پروانه کسب” علیه ورثه طرح دعوی کنید. (تبصره ماده 13 آیین نامه اجرایی نحوه صدور و تمدبد پروانه کسب)
– باتوجه به اینکه پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی برای کارفرمااجباری است، لازم است در هر حال حق بیمه و جریمه مبالغ پرداخت نشده را پرداخت نمایید و پس از پرداخت می توانید از ورثه شریکتان به نسبت سهمشان از طریق دادگاه مطالبه وجه نمایید.

موفق باشید.

میتوانید از طریق سامانه آنلاین ممنوعیت خروج مسافران به نشانی اینترنتی exitban.ssaa.ir اقدام نموده و با وارد کردن کدملی خود از وضعیت ممنوع الخروجی خود مطلع شوید .

با سلام

دو راه حل برای شما وجود دارد،

1- میتوانید درخواست بیمه اختیاری نمائید و به شخصی جهت انجام امور بیمه ای خود وکالت بدهید و همچنان به پرداخت حق بیمه خود ادامه دهید.

2- می توانید بیمه خود را به عنوان بیمه ایرانیان خارج از کشور ادامه دهید. کلیه اتباع ایرانی اعم از شاغل در فعالیت های مختلف و یا غیر شاغل خارج از کشور که فاقد نظام بیمه ای نزد سایر صندوقها و سازمان تأمین اجتماعی می باشند می‏ توانند تحت پوشش این نوع بیمه قرار گیرند. اطلاعات تکمیلی در:

http://www.tamin.ir/News/Item/8380/2/8380.html

باسلام و احترام. چنانچه تخلف شما در سامانه پلیس امنیت اخلاقی ثبت شده باشد عدم مراجعه شما در مهلت مقرر موجب توقیف خودرو توسط پلیس خواهد شد که در این صورت پس از توقیف خودرو حداکثر به مدت ۱۴روز با پرداخت خلافی از خودرو رفع توقیف خواهد شد ،ارتکاب این نوع تخلفات موجب سوءپیشینه برای شخص نیست صرفا در پرونده پلاک خودرو این تخلف ثبت و در صورت عدم توقیف خودرو توسط پلیس در هنگام نقل و انتقال خودرو می بایست با پرداخت خلافی از این تخلف رفع اثر شود.

سلام

طبق ماده ۸۶۹قانون مدنی حقوق و دیونی که به ترکه میت تعلق می گیردباید قبل از تقسیم ماترک(آنچه از وارث باقی مانده)ادا شود.و یکی از دیون و واجبات مالی متوفی :مهریه است.و پرداخت ترکه به عنوان ارث به مورثان شوهر پس از پرداخت دیون و بدهی های فرد میسر است.

طبق قانون محکومیت قطعی کیفری در جرایم عمدی، پس از اجرای حکم یا شمول مرور زمان، در مدت زمان مقرر در این ماده محکوم را از حقوق اجتماعی به عنوان مجازات تبعی محروم می کند:

الف ـ هفت سال در محکومیت به مجازات های سالب حیات و حبس ابد از تاریخ توقف اجرای حکم اصلی

ب ـ سه سال در محکومیت به قطع عضو، قصاص عضو در صورتی که دیه جنایت وارد شده بیش از نصف دیه مجنیٌعلیه باشد، نفی بلد و حبس تا درجه چهار

پ ـ دو سال در محکومیت به شلاق حدی، قصاص عضو در صورتی که دیه جنایت وارد شده نصف دیه مجنیٌعلیه یا کمتر از آن باشد و حبس درجه پنج

تبصره ۱ ـ در غیر موارد فوق، مراتب محکومیت در پیشینه کیفری محکوم درج میشود لکن در گواهی های صادره از مراجع ذیربط منعکس نمی گردد مگر به درخواست مراجع قضایی برای تعیین یا بازنگری در مجازات

تبصره ۲ ـ در مورد جرایم قابل گذشت در صورتی که پس از صدور حکم قطعی با گذشت شاکی یا مدعی خصوصی، اجرای مجازات موقوف شود اثر تبعی آن نیز رفع می شود.

تبصره ۳ ـ در عفو و آزادی مشروط، اثر تبعی محکومیت پس از گذشت مدت های فوق از زمان عفو یا اتمام مدت آزادی مشروط رفع میشود. محکوم در مدت زمان آزادی مشروط و همچنین در زمان اجرای حکم نیز از حقوق اجتماعی محروم میگردد.

راه حل قانونی ثبت دادخواست مطالبه وجه است. چنانچه مبلغ کمتر از بیست میلیون تومان باشد شورای حل اختلاف و برای مبالغ بیشتر  دادگاه عمومی حقوقی صالح به رسیدگی است.

خیر از تاریخ اول آذر ۹۷ ثبت دادخواست طلاق توافقی در دفاتر خدمات قضایی منوط به دریافت گواهی عدم انصراف از طلاق از مرکز مشاوره تعیین شده توسط دادگستری ست.
(۰۲۱) ۸۸۳۲۵۱۴۶